Jackie - Film Üzerine

Oca 29 2017

Jackie

Bazıları monoton diye değerlendirse de bunun filmi izlerken sizin için bir ön yargı oluşturmamasına dikkat etmeniz taraftarıyım çünkü her film izlemeye değerdir. Yeter ki filmi izlerken farkına varın: Nasıl çekilmiş, ne düşünülmüş, oyuncunun sizde bıraktığı izlenimler neler… Her filmden kendi payınıza bir şeyler çıkarabilir, bir bölümünden bir ders çıkarabilirsiniz bana güvenin.

Başkan Kennedy suikastından hemen sonraki üç gün ekrana oldukça güzel yansıtılmış.. Film bittiği zaman Oscar ödüllü Natalie Portman’ı bir süreliğine gerçekten Jackie olarak düşünmeye devam edebilirsiniz çünkü sahneler çekilirken adeta yeni bir kişilik oluşturmuş kendisine. Olaylara karşı tutumu, ruhu, hareketleri, ses tonu.. Hepsi birleşince bambaşka bir insanı izliyorsunuz ve bazen doğal, bazen abartılı oynanmış sahnelerin tam da içinde hissediyorsunuz kendinizi filmi herhangi bir koltuktan izliyor olmanıza rağmen. Özellikle Portman’ın taklit ettiği ses tonunun filmi bu kadar etkili kılmasında kilit rol oynadığını düşündüm ben.

Asalet, zarafet ve en önemlisi soğukkanlılık. Bu kelimeler Jacqueline Kennedy’i tanımlamaya yetmez elbette, zira o genç yaşında bile çok şey görmüş geçirmiş, nice acılar atlatmak zorunda kalmış ama hep başını dik tutmayı başarmış bir kadın.

Filmi izledikten sonra esrarengiz bulduğum kişiliğinden ötürü ister istemez araştırmaya başladım bu ilginç kadını. Hayat, iki çocuğu ve eşinin kollarında ölümüne şahitlik etmiş bu güzel bayanın yüzüne zaman zaman gülmüş, elbet haksızlık etmemek lazım ama yadsınamayacak büyüklükte acılar da yaşatmış. Şatafatlı Beyaz Saray partileri, şöhret, her şeyin en kalitelisi..

Açıkçası “bu güzellikleri tadacaksın ama yolunun üzerinde bu zorluklar da olacak” deseler de seçmeyeceğimiz türden acılar çekmiş güzel Jackie. Ama en zor zamanlarında bile genç yaşına rağmen çok büyük soğukkanlılıklar göstermiş ve asaletinden ödün vermeyerek her durumda gerekeni en iyi şekilde yerine getirmeye özen göstermiş.

Yalnız kaldığı zamanlarda ne yapacağını bilmez bir şekildeyken sergilediği insanı derinden etkileyen hareketlerini saymazsak elbette.

Biyografi filmlerini seviyorsanız, hele ki Oscar ödüllü Natalie Portman gibi başarılı bir oyuncunun rolünü nasıl ustaca sergilediğini görmek istiyorsanız Jackie filmini izlemenizi öneriyoruz.

Seans bilgileri için tıklayınız…

Cevap Yazın