Restoranlarda Siparişin Geç Gelme Sebebi Müşteri Olabilir mi?

Oca 01 2017

Restoranlarda Siparişin Geç Gelme Sebebi Müşteri mi?

Hiç birimiz bir restorana gittiğimizde siparişimizin geç gelmesini arzu etmeyiz. Hele ki aç bir şekilde yemek bekliyorken kan şekerinin düşmesi ile yaşadığımız gerilimin kat sayısı daha da artmaya başlayacaktır.

Aşağıda yer alan araştırmaya göre siparişin geç gelme süresinin neden uzun olduğuna dair ilginç bir sonuç ortaya çıkmış: Sebep sizsiniz! Evet, doğru okudunuz, siparişinizin geç gelme sebebi sonuca göre sizden kaynaklanıyor.

New York’da yer alan bir restoran güvenlik kamerası arşivlerinde 2004 yılına ait kayda rastlamış. Şuna bir bakalım dediklerinde ilginç bir sonuçla karşılaşmışlar; siparişler günümüzdeki siparişlere oranla çok daha çabuk geliyormuş.

2004 ve 2014 yıllarına ait iki güvenlik kamerası kaydını kıyaslayarak incelemişler:

Tarih: 1 Temmuz 2004

– Müşteriler içeri giriyor.

– Masalara geçiyorlar ve menüleri açıyorlar, 45 müşteriden 3’ü başka bir masaya geçmek istiyor.

– Müşteriler menüyü kapatıp siparişini verene kadar ortalama 8 dakika harcıyor.

– Garsonlar anında masanın yanında belirip siparişleri alıyor.

– Başlangıçlar 6 dakikada hazırlanırken daha zor olanları birkaç dakika daha uzun sürüyor.

– 45 müşteriden 2’si masaya gelen yemeği geri gönderiyor.

– Garsonlar bu sırada masaları gözlüyor ve herhangi bir ihtiyaç ortaya çıktığında masaya koşuyorlar.

– Müşteriler yemeklerini bitirdiklerinde hesaplar masaya geliyor ve 5 dakika içerisinde masa boşalıyor.

– Ortalama masada kalma süresi: 1 saat 5 dakika.

Tarih: 3 Temmuz 2014

– Müşteriler içeri giriyor.

– Masalara geçiyorlar ve menüleri açıyorlar, 45 müşteriden 18’i başka bir masaya geçmek istiyor.

– Menüyü daha açmadan müşteriler telefonlarını çıkarıyor. Bazıları fotoğraf çekerken bazıları telefonlarında başka şeylerle ilgileniyor.

– 45 müşteriden 7’si garsonları hemen yanına çağırıyor ve telefonlarından garsonlara bir şeyler gösterirken yaklaşık 5 dakika geçiyor. Garsonlara burada ne yaptıklarını sorduğumuzda internet şifresini soran müşterilere yardımcı olmaya çalıştıklarını söylediler.

– Nihayet garsonlar masaya yaklaşarak müşterilerin siparişini almak istiyor. Büyük çoğunluk henüz menüyü bile açmadığından garsonlardan biraz beklemelerini istiyor.

– Müşteriler menüyü açıyor. Tekrar ellerine telefonlarını alıp menünün üzerinde telefonlarıyla ilgilenmeye devam ediyor.

– Garsonlar, müşterilerin sipariş vermeye hazır olup olmadığını öğrenmek için masaya gidiyor. Müşteriler biraz daha zaman istiyor.

– En sonunda sipariş vermeye hazırlar.

– Müşteri masaya oturduktan sonra sipariş verene kadar geçen ortalama süre: 21 dakika.

– Yemekler 6 dakika içerisinde servis ediliyor, bazı zor yemeklerin servisi birkaç dakika daha uzun zaman alıyor.

– 45 müşteriden 26’sı ortalama 3 dakikasını yemeklerin fotoğrafını çekmeye ayırıyor.

– 45 müşteriden 14’ü birbirini yemek önlerindeyken ya da yemeği yerken çekiyor. Fotoğraflar üzerine konuşulması ve bazen tekrar çekilmesi ortalama 4 dakika alıyor.

– 45 müşteriden 9’u yemeklerini soğuduğu ve tekrar ısıtılması gerektiği için geri gönderiyor. Açıkça belli ki telefonla biraz daha az zaman geçiren müşteriler yemeğinin soğuduğundan şikayet etmiyor.

– 45 müşteriden 27’si garsondan grup fotoğrafı talep ediyor. 14’ü fotoğrafı beğenmeyip yeni bir tane çekilmesini isterken bu esnada yaşanan havadan sudan muhabbetler ve fotoğraflar üzerine yorumlar sebebiyle ortalama 5 dakika geçiyor. Dolayısıyla garsonlar başka masalarla bu esnada ilgilenemiyor.

– Müşterilerin çoğunun yemeği bittikten sonra hesabı masaya istemesi arasında yaklaşık 20 dakika geçiyor. Bunun ötesinde bundan 10 yıl öncesine kıyasla hesap geldikten sonra masadan kalkılması ortalama 15 dakika daha uzun sürüyor.

– 45 müşteriden 8’i telefonuyla ilgilenerek yürüdüğünden restorandan ayrılırken ya garsona ya da başka müşterilere çarpıyor.

– Ortalama masada kalma süresi: 1 saat 55 dakika.

Sonuç olarak restoranlarda cep telefonlarımızı elimizden bırakmadığımız sürece siparişlerin geç kalmasına rağzı olmamız gerekiyor!

 

Kaynak

Cevap Yazın